Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Powiat chojnicko-człuchowski

Powiat chojnicki to północno-zachodnia część województwa pomorskiego. Graniczy on między innymi z powiatem człuchowskim i zajmuje obszar Borów Tucholskich, Pojezierza Krajeńskiego oraz Równiny Charzykowskiej. Stolicą regionu są Chojnice, miasto, które samo w sobie jest ciekawą atrakcją turystyczną. Na terenie powiatu znajduje się Zaborowski Park Krajobrazowy oraz część Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Liczne rezerwaty przyrody tworzą niesamowity obraz tego regionu.

Zielona turystyka regionu

Okolice Chojnic od zawsze ściśle związane były z pomorskim oddziałem PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze). Znajduje się tam wiele szlaków pieszych, z których zdecydowana większość została utworzona jeszcze w latach 90. Długość ścieżek dla spacerowiczów czy biegaczy w regionie wynosi około 300 km. Aż 5 z nich ma status trasy długiej, czyli liczącej od 40 do 60 km. W okolicach Chojnic mogą jednak spacerować także amatorzy czy rodziny z dziećmi. Spora część szlaków regionu to trasy krótkie, na których znakomicie odnajdą się rodziny z dziećmi.

Okolice Chojnic i Człuchowa spodobają się też amatorom jazdy na dwóch kółkach. Powiat chojnicki posiada rozbudowaną, około 200 km sieć tras rowerowych. Kraina ta to nie tylko piękne, zalesione tereny, ale i ciekawe obiekty sakralne, historyczne czy techniczne. Oczywiście najciekawszym miastem w okolicy są Chojnice, jednak będą one świetną bazą wypadową do wycieczek w głąb regionu. Na uwagę zasługują kościoły w Brusach, Czersku czy Konarzynach. Osoby o zacięciu technicznym z pewnością zainteresują kamienne kręgi w Odrach czy kanał na Brdzie. W powiecie znajdziemy też wiele innych, ciekawych budowli hydrotechnicznych.

Przez powiat chojnicki przetaczały się liczne bitwy, pozostawiając po sobie pamiątki historyczne. W samych Chojnicach aż trzy razy doszło do poważnych potyczek, których pamiątki możemy spotkać w czasie spacerów po mieście. Nic więc dziwnego, że organizuje się tu liczne festiwale regionalne czy imprezy nawiązujące do miejscowej kultury.

Największym potencjałem okolic Chojnic są oczywiście parki krajobrazowe i wspaniałe lasy porastające ten region. Piesze wycieczki po parku są możliwe zarówno w trybie indywidualnym, jak i grupowym. W wielu miejscach wstęp do parku jest płatny, a poruszać się po nim można tylko wyznaczonymi ścieżkami. Sam spacer po takim lesie jest wyjątkowo kojący i turystyka związana z “kąpielami leśnymi” jest w naszym kraju coraz bardziej popularna. Urlop w powiecie chojnickim to dobry wybór zarówno dla osób bardzo aktywnych, które szukają nowych tras rowerowych czy biegowych, jak i seniorów czy rodzin z dziećmi.

W okolicach Chojnic znajdziemy aż 6 hoteli o różnym standardzie i wiele miejsc noclegowych czy kwater agroturystycznych. Oczywiście większość miejsc noclegowych znajduje się w samych Chojnicach. Region jest otwarty na turystów i nietrudno tu o wygodny nocleg bez względu na nasze oczekiwania.

Dodaj komentarz