Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Stare Miasto w Chojnicach

Chojnice to niewielkie miasto znajdujące się w Borach Tucholskich w województwie Pomorskim. Nazywane jest “Bramą Kaszub”, ponieważ leży na dawnym trakcie Berlin – Królewiec. Historia tej miejscowości jest bogata i obfituje zarówno w okresy wojen jak i spokojnego rozwoju. Spacerując po chojnickiej starówce, możemy podziwiać zarówno układ ulic, jak i parceli jeszcze ze średniowiecza. Ta urokliwa część miasta przeszła też niedawno rewitalizację. Tym bardziej warto ją zwiedzić. Na co zwrócić uwagę w czasie takiej wycieczki?

Rynek – wizytówka Chojnic

Do serca chojnickiej starówki dociera się wąskimi uliczkami. Trakty wytyczone jeszcze w Średniowieczu otaczają kamienice i pozostałości miejskich murów. Chojnice liczą sobie ponad 740 lat, a tak długa historia nie mogłaby nie pozostawić po sobie śladów. Sam rynek do dość spory otwarty plac, na którym uwagę przyciąga charakterystyczna fontanna.

Wizytówką Chojnic jest rynek. To serce starówki, do którego dotrzeć można wąskimi uliczkami. Okalają ją pozostałości kamiennych, średniowiecznych murów. Mało kto wie, że Chojnice liczą sobie już ponad 740 lat.

Sam rynek to dość spory, otwarty plac. Uwagę przyciąga charakterystyczna fontanna, a na niej trzy górujące nad placem kobiety. Konstrukcja powstała w czasie prac rewitalizacyjnych na starówce i jest dziełem rzeźbiarza Zbigniewa Januszewskiego i jego studenta Jarosława Urbańskiego. Co ciekawe do posągów kobiet pozowały dwie ówczesne mieszkanki Chojnic, które zostały wyłonione do tej roli drogą castingu. Trzecia figura jest inspirowana wyobraźnią twórców. Tuż obok efektownej fontanny stoi ponad stuletni, neogotycki ratusz, który do dziś jest siedzibą władz miasta.

Wyjątkowa stara zabudowa

Budynek ratusza robi duże wrażenie i sam w sobie jest jedną z największych atrakcji miasta. Powstał w 1904 i do dziś wyróżnia go świetnie utrzymana i niezwykle bogata w symbole fasada. Znajdziemy tam modernistyczne dekoracje w kształcie nawiązujące do sów oraz pszczół. Symbole te mają przypominać o mądrości i pracowitości chojniczan. Warto też wejść do środka i obejrzeć salę posiedzeń Rady Miasta i piękne witraże zdobiące wnętrze gmachu. Jego projekt stworzyła berlińska pracownia architektoniczna w latach 1901-1903.

Niedaleko Rynku znajduje się Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Jej budowę rozpoczęto w 1340 roku i trwała 20 lat. Trzynawowa świątynia utrzymana jest w rzadkim stylu gotyku nadwiślańskiego. Podczas zwiedzania rynku, trzeba też zobaczyć Bramę Człuchowską i odwiedzić tutejsze Muzeum Historyczne.

Pięknie utrzymana starówka to punkt miasta, który przyciąga nie tylko turystów. Chojniczanie chętnie przesiadują w kawiarniach i pubach, których nie brakuje w okolicy. Śródmieście Chojnic nie zawiedzie również smakoszy. Znajdziemy tu restauracje serwujące kuchnię regionalną.

Władze Chojnic doskonale wiedzą, że miasto to jest świetną bazą wypadową do dalszych wycieczek w głąb Borów Tucholskich. Gęste lasy, które otaczają miasto, są poprzecinane trasami rowerowymi i spacerowymi. Okolica jest dostosowana do aktywnego spędzania czasu wśród kojącej natury.

Autor zdjęcia: Mat-matys. Licencja CC BY 3.0.

Dodaj komentarz