Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Człuchów – atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Okolice Człuchowa od dawna kojarzą się z malowniczymi jeziorami oraz gęsto zalesionymi wzgórzami morenowymi. Tworzy to krajobraz, który ma swój urok zarówno zimą, jak i latem i ściąga tu turystów spragnionych kontaktu z naturą. Tak bogate i różnorodne środowisko to w obecnych czasach rzadki raj dla żeglarzy, wędkarzy czy amatorów pieszych wycieczek. Sam Człuchów również jest ciekawym miastem, szczególnie pod względem historycznym.

Żywa legenda Człuchowa

W Człuchowie historia zostawiła swój ślad w wielu miejscach. Wiadomo, że pierwsza osada powstała tu jeszcze w epoce kamiennej. Później na tym terenie założono średniowieczne grodzisko, które z czasem zmieniło się w twierdzę. Człuchów zyskał prawa miejskie 19 czerwca 1348 roku. Nic dziwnego, że tak stare miasto jest osnute wieloma żywymi do dziś legendami. Najbardziej znana z nich to ta dotycząca zakonu krzyżackiego. Ciekawe dzieje rycerzy splatały się tu z historią polskich mieszczan. Ślady tych wydarzeń widać w mieście do dziś. W Człuchowie możemy podziwiać pozostałości średniowiecznej warowni krzyżackiej z 46-metrową ośmioboczną wieżą zamkową. Cennym zabytkiem jest kaplica należąca do zamku i ruiny murów. W mieście możemy też odwiedzić kościół św. Jakuba wybudowany w latach 1644-47 przez tutejszego starostę.

Bujna przyroda okolicy i ciekawa historia miasta sprawiają, że Człuchów może się pochwalić bogatą ofertą imprez kulturalnych, rozrywkowych i historycznych. Duża część z nich odbywa się w plenerze i jest szczególnie otwarta na rodziny z dziećmi. W pobliżu miasta znajdziemy aż 4 jeziora, których brzegi są pięknie zalesione. Nic dziwnego, że wielu wędkarzy uznaje to miejsce za oazę i wraca tu co roku. Gęste i rozległe lasy poprzecinane wygodnymi ścieżkami rowerowymi i pieszymi stanowią świetną bazę do aktywnego spędzania wolnego czasu na łonie natury. We współczesnym świecie coraz trudniej znaleźć miejsca, gdzie ciekawa historia łączy się z dziką, rzadką i na szczęście chronioną naturą.

Od żeglarstwa po piesze wycieczki

Okolica Człuchowa podobnie jak cały region jest szczególnie popularna wśród turystów lubiących aktywnie spędzać czas. Piękne jeziora przyciągają latem żeglarzy. Po niektórych akwenach odbywają się również zorganizowane spływy kajakowe. Zalesione tereny oznaczają ciekawe trasy spacerowe i rowerowe. Wielu cyklistów przyjeżdża tu trenować lub korzystać z zielonych, relaksujących krajobrazów. Okolica jest atrakcyjna również jesienią i zimą. Na niektórych trasach organizowane są wtedy rajdy narciarskie lub kuligi. Warto pamiętać, że część regionu jest objęta ochroną przyrodniczą i spacerowicze muszą przestrzegać w niej kilku ważnych zasad. Na terenie parku krajobrazowego nie można schodzić z wyznaczonych tras, ani w żaden sposób zakłócać spokoju napotkanych zwierząt.

Tutejsze jeziora to prawdziwe perełki dla miłośników wypoczynku i sportów wodnych. Plaże są idealne dla rodzin z dziećmi czy seniorów szukających spokojnego wypoczynku. Wśród ścieżek rowerowych znajdą się też trasy dostosowane do kondycji osób starszych lub możliwości małych dzieci.

Autor zdjęcia: Andreas Ederus Thorunensis. Licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Dodaj komentarz