Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Weekend w Borach Tucholskich

Bory Tucholskie to jeden z najpiękniejszych i wciąż mało znanych w przestrzeni publicznej obszarów przyrodniczych w Polsce. Mimo wszystko jest miejscem, które przyciąga miłośników natury, spokoju i ucieczki od miejskiego zgiełku, szczególnie z pobliskiego Trójmiasta. Jednak co zrobić, jeśli dysponuje się wyłącznie weekendem na odkrycie jego uroków? W poniższym artykule zaprezentujemy kilka porad i sugestii na to, co można zobaczyć i zwiedzić w tym przepięknym rezerwacie podczas krótkiej wizyty.

Jezioro Charzykowskie

Jedno z największych jezior w regionie. To idealne miejsce na relaks nad wodą, kąpiele i piknik. Można wynająć rower wodny lub kajak, aby poznać akwen z innej perspektywy. Spacer po okolicznych ścieżkach to również doskonały sposób na obcowanie z naturą. Na brzegach jeziora znajdują się urokliwe wsie, których mieszańcy zachowali swoje wieloletnie tradycje i kulturę, jak również liczne pensjonaty i restauracje. Nie ma lepszego miejsca do rozpoczęcia swojego weekendowego urlopu.

Tuchola

Miasto uznawane za bramę do Borów Tucholskich i doskonałe miejsce na rozpoczęcie swojej przygody. W Tucholi warto zacząć od odwiedzenia Muzeum Borów Tucholskich, które prezentuje historię i elementy przyrodnicze całego obszaru. Następnie można wybrać się na spacer po urokliwym centrum miasta i odkryć lokalne lokale usługowe. Niektóre oferują regionalne przysmaki jak choćby placki ziemniaczane czy kiszone ogórki.

Wieża widokowa i Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

Jedną z najpiękniejszych atrakcji na ogromnym obszarze Borów Tucholskich jest wieża widokowa znajdująca się w niewielkiej wsi nieopodal Kościerzyny tj. Wdzydzach Kiszewskich. Widoki, które dzięki niej można podziwiać, zapierają dech w piersiach. To nietuzinkowe miejsce jest idealne do obserwacji ptaków i wykonania niesamowitych fotografii. Wieża widokowa to również doskonałe miejsce do obserwacji zachodów słońca, które na tle okolicznego krajobrazu. Zabierając ze sobą aparat, uwiecznimy te niezapomniane chwile. Po drodze na wieżę należy odwiedzić również miejscowy skansen, który zapozna nas z codziennym życiem okolicznej ludności na przestrzeni lat.

Wycieczka rowerowa

Bory są rajem dla miłośników rowerowych wypraw. Jeżeli nie ma możliwości przywiezienia własnego pojazdu, to można go wynająć w jednym z ośrodków i wyruszyć na wycieczkę po licznych trasach. Niektóre z nich prowadzą przez malownicze lasy, a inne do urokliwych miejscowości.

Park Narodowy Bory Tucholskie

Na sam koniec obowiązkowo trzeba wspomnieć o samym parku narodowym, który w 1996 roku utworzono w celach ochrony flory i fauny w centralnej części sosnowych borów. Jeśli czas nas nie nagli, nie zapomnijmy go odwiedzić. Tak jak w każdy polskim parku także i tu napotkamy unikalne bogactwo przyrody. Park oferuje różne ścieżki dydaktyczne, które pozwalają lepiej zrozumieć tutejszą krainę.

Dodaj komentarz