Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wycieczka rowerowa Kaszubską Marszrutą

Kaszubska Marszruta, znana również jako Kaszubski Szlak Rowerowy, jest jedną z najpiękniejszych tras tego typu w północnej Polsce. Biegnie przez samo serce Kaszub i oferuje zarówno początkującym, jak i zaawansowanym rowerzystom wyjątkową okazję do zanurzenia się w malowniczym krajobrazie, bogatej historii oraz kulturze tego niezwykłego regionu. Poznajmy szczegóły tego szlaku. Dlaczego jest aż tak popularny?

Długość trasy i atrakcje, które spotykamy po drodze

Kaszubska Marszruta rozciąga się na dystansie około 200 km. Trasy są położone w bezpiecznej odległości od ruchliwych szos, w leśnych pasach przeciwpożarowych. Zostały zaprojektowane tak, by rowerzyści mogli nacieszyć się pięknem przyrody. Część z nich biegnie również mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi i szutrowymi. Wzdłuż nich umiejscowione są rozmaite elementy infrastruktury turystycznej. Takie jak przystanki rowerowe, tablice informacyjne lub kładki nad jarami i potokami.

Kaszubska Marszruta to świetne miejsce na samotne wyprawy. Sprawdza się jednak znakomicie także w przypadku rodzin z dziećmi. Malownicze widoki chojnickich lasów będą dobrym tłem dla niejednej familijnej wyprawy. To także okazja na odkrywanie lokalnej kultury.

Ta popularna trasa rowerowa powstała jako element działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Jej obecny kształt zawdzięczamy Starostwu Powiatowemu w Chojnicach oraz trzem gminom – Konarzyny, Chojnice i Brusy. Partnerami przedsięwzięcia są “Bory Tucholskie” oraz nadleśnictwa Rytel i Przymuszewo.

Ścieżki nie są wymagające i pozwalają na rozkoszowanie się widokami. Dlatego miejsce to jest tak częstym celem rodzinnych wypraw. Aktywny wypoczynek na chojnickich trasach rowerowych to świetny sposób, by naładować baterie. Świeże powietrze, towarzystwo lasów i spokojna, bezpieczna jazda – właśnie to znajduje się w ofercie Kaszubskiej Marszruty.

Dobrze opracowany system ścieżek pozwala na komfortową turystykę rowerową, zachęcając do spokojnego, ale zarazem aktywnego spędzania czasu. Miłośnicy zieleni z pewnością docenią także uroki Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, przez który biegnie Marszruta na odcinku Bachorze – Małe Swornegacie oraz wzdłuż północnej granicy Parku w Drzewiczu. Choć jest to tylko kilka kilometrów, wizyta w parku to bardzo przyjemne doświadczenie.

W ramach Kaszubskiej Marszruty dostępne są cztery konkretne szlaki. Każdy z nich jest nieco inny. Różnią się także długością. Trasy mają od 32 do ponad 66 km. Ich nazwy oznaczone są kolorami – zielony, czerwony, żółty i czarny. Dwie pierwsze są nieco łatwiejsze. Trasa najdłuższa, czyli żółta przebiega przez miejscowości:

Jezioro Charzykowskie – Charzykowy – Wolność – Łukomie – Kopernica – Babilon most – Chociński Młyn – Swornegacie – Drzewicz – Czernica – Męcikał Struga – Męcikał – Dąbrówka – Duża Klonia – Mylof – Rytel Dworzec – Rytel – Gutowiec – Nieżurawa – Czersk

Dodaj komentarz