Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bory Tucholskie – atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Jeden z największych kompleksów sosnowych w Polsce, w którym znajduje się park narodowy i rezerwat biosfery jest dziś otwarty na turystów. Położone w północnej części kraju Bory Tucholskie to idealne miejsce na aktywny wypoczynek dla całej rodziny. Urlop w otoczeniu bujnej zieleni, w sąsiedztwie lasów i rzek to szansa na prawdziwe wyciszenie. Ten obszar jest niezwykle atrakcyjny przede wszystkim pod względem przyrodniczym, ale ciekawe są również wsie i miasteczka Borów Tucholskich. Jeśli mamy trochę wolnego czasu, z pewnością nie będziemy się tam nudzić.

Serce Borów Tucholskich, czyli park narodowy

Rozległe lasy sosnowe w regionie Tucholi są na tyle cenne dla środowiska, że zostały ogłoszone parkiem narodowym. Obecnie ochroną jest objętych 46 km2. Należą do nich lasy, bagna i torfowiska szczególnie cenne dla gospodarki wodnej terenów leśnych. Zapewne właśnie dlatego rosną tu gęste bory, w których żyją rzadkie gatunki zwierząt. W czasie pieszych wycieczek możemy natknąć się na zimorodki, bieliki czy puchacze. Aby nie zakłócać ich spokoju, podczas zwiedzania parku narodowego należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim spacery mogą odbywać się tylko po wyznaczonych ścieżkach i dotyczy to zarówno rowerzystów, jak i pieszych. Warto też wspomnieć, że wstęp do kompleksu chronionego jest obecnie płatny. Wyjątek stanowi tylko punkt widokowy w Bachorzu, który można odwiedzić za darmo.

Rowerem przez Kaszubską Marszrutę

Bory Tucholskie co roku przyciągają wielu rowerzystów, ponieważ na ich terenie znajduje się kilkaset kilometrów tras rowerowych. Wśród nich wyróżnia się Kaszubska Marszruta, która przebiega przez tereny powiatu chojnickiego i łączy najważniejsze miasta i punkty turystyczne regionu. Teren, po którym biegnie, jest mocno zróżnicowany, a pokonanie niektórych fragmentów może stanowić wyzwanie. Dlatego warto dobrać szlak do swoich możliwości i poznać dokładnie nawierzchnię, po której będziemy jeździć. W ramach Kaszubskiej Marszruty dla rowerzystów dostępne są aż 4 szlaki, które mają w sumie 165 kilometrów. Wśród nich każdy rowerzysta bez względu na kondycję czy wiek, znajdzie wyzwanie dla siebie.

A może spływ kajakiem?

W tereny Borów Tucholskich można wybrać się też na spływ kajakowy. Jest to bowiem nie tylko kraina lasów, ale też rzek i jezior. Jeden z najciekawszych spływów kajakowych organizowany jest na rzece Brdzie. Rzeka ma swoje źródła na Pojezierzu Bytowskim, a kończy się w Bydgoszczy, gdzie jej wody łączą się z Wisłą. Przeprawa kajakowa tą trasą jest najbardziej interesująca, ale też wymaga od kajakarzy pewnej wprawy. Jeśli szukamy nieco łatwiejszego wyzwania, możemy zdecydować się na wyprawę kajakiem, na któreś z tucholskich jezior. Wyprawa tego typu będzie łatwiejsza, a przy okazji pozwoli nam podziwiać piękne akweny położone wśród gęstych lasów.

Jak wspominaliśmy na wstępie, Bory Tucholskie to też ciekawe miasta. Będąc w regionie, nie warto ominąć Chojnic z ich urokliwym Starym Miastem. Aby się na nie dostać, należy przejść przez Bramę Człuchowską. Jest wyjątkowa, ponieważ pochodzi jeszcze ze średniowiecza. Zabudowa robi naprawdę duże wrażenie i zachęca do dalszego zwiedzania starszej części miasta.

Dodaj komentarz