Coraz częściej dochodzi w Polsce do powodzi i lokalnych podtopień. Co więcej, pojawiają się one również na obszarach, na których wcześniej ten problem nie występował. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że urbanizuje się naturalne tereny zalewowe. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed zakupem działki upewnić się, że dana lokalizacja jest bezpieczna i nie zagraża jej powódź czy podtopienie. Jak to sprawdzić? Przeczytaj.
Jak i gdzie sprawdzić, czy działka nie jest zagrożona powodzią?
Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy działka nie jest zagrożona powodzią. Przede wszystkim wiele informacji znajdziemy w Internecie. W administrowanym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Państwowe Informatycznym Systemie Osłony Kraju (ISOK) mamy dostęp do Hydroportalu. Tam znajdują się mapy zagrożenia powodziowego (MZP). Dzięki nim możemy łatwo i szybko sprawdzić, jak duże jest prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi na danym obszarze. Dostęp do tych map jest bezpłatny, nie trzeba też rejestrować się w serwisie. Możemy tam sprawdzić kilka wariantów symulacji pokazujących obszary, na których występuje: duże ryzyko wystąpienia powodzi (raz na 10 lat), średnie ryzyko (raz na 100 lat) oraz małe ryzyko (prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi raz na 500 lat). Mapy te są dokładnym źródłem informacji o wysokości fali powodziowej oraz maksymalnych rzędnych zwierciadła wody.
Po drugie, powinno się dokonać oględzin danego terenu pod kątem zagrożenia powodziowego. Należy zwrócić przy tym uwagę przede wszystkim na lokalizację względem cieków wodnych, topografii i zabezpieczeń przeciwpowodziowych.
Trzeci sposób na sprawdzenie, czy dana działka nie jest zagrożona powodzią, to zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Zgodnie z obowiązującą od 2018 roku ustawą Prawo wodne nie wolno budować na terenach zalewowych. MPZP powinien zawierać informacje o terenach zalewowych oraz obszarach objętych zakazem budowania. Należy jednak mieć świadomość, że dopiero od 2018 roku gminy powinny konsultować projekty z Wodami Polskimi. Jeśli więc MPZP został przygotowany wcześniej, to prawdopodobnie nie będzie uwzględniał ryzyka wystąpienia powodzi.
Warto również skorzystać z usług specjalisty, np. hydrologa, geodety czy inżyniera budowlanego. Dokładnie ocenią ryzyko oraz przekażą wszelkie istotne informacje o zagrożeniach powodzią i rodzajach zabezpieczeń zrealizowanych w danej lokalizacji.
Nigdy nie ma stuprocentowej pewności
Należy pamiętać, że budując w pobliżu terenów zalewowych będziemy zagrożeni powodzią. Zbiorniki retencyjne mają bowiem ograniczoną pojemność, a wały są w stanie powstrzymać falę powodziową o danej wysokości. Ponadto coraz częściej spotykane w naszym kraju anomalie pogodowe sprawiają, że na danym terenie może wystąpić ponadskalowy opad, a następnie podtopienia. Podczas budowy warto więc pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu nieruchomości, np. o wzmocnieniu fundamentów czy umieszczenie cennego wyposażenia domu na piętrze. Bezpieczeństwo i spokój może również zapewnić zakup odpowiedniego ubezpieczenia, które pozwoli na pokrycie strat powstałych w wyniku ewentualnej powodzi.