Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Działka w pobliżu obszaru ochrony przyrody – na co uważać?

Kiedy marzymy o codziennym kontakcie z naturą i malowniczych widokach, spełnieniem marzeń wydaje się posiadanie domu na działce w pobliżu parku narodowego czy krajobrazowego. Warto jednak wiedzieć, że budowa na terenie sąsiadującym z obszarem ochrony przyrody wiąże się z ograniczeniami. Podpowiadamy, na co trzeba uważać.

Obszar ochrony przyrody ma za zadanie zapewnić spokój przebywającym na nim zwierząt, dbać o rosnące tam rośliny, a przede wszystkim chronić faunę i florę przed zagrożeniami, które wynikają z działalności człowieka. Budowa domu na działce, która znajduje się w sąsiedztwie takiego obszaru, może być więc problematyczna.

Otulina parku narodowego – czy można tam wybudować dom?

Teren, który otacza park narodowy, rezerwat przyrody lub park krajobrazowy to otulina. Jest  to strefa ochronna, która zapewnia swobodę w poruszaniu się zwierząt zamieszkujących dany obszar ochrony przyrody.

Utworzenie otuliny jest obowiązkowe dla parku narodowego, a dla rezerwatów i parków krajobrazowych jest opcjonalne. Reguluje to ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

W otulinie obszary ochrony przyrody można budować tylko takie inwestycje, które nie stwarzają zagrożenia dla fauny i flory.

Plan ochrony parku narodowego i MPZP – z tym warto się zapoznać

To, czy można wybudować dom na danej działce, jest zapisane w planie ochrony danego parku narodowego, który jest tworzony raz na 20 lat. Koniecznie trzeba przeczytać też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), w którym znajdziemy wszystkie ograniczenia dotyczące budowy. Jeżeli dla danego obszaru nie obowiązuje MPZP, to informacji należy szukać w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Takie dokumenty można uzyskać w urzędzie gminy.

Trzeba przygotować się na to, że w konkretnej otulinie może być ustanowiony całkowity zakaz budowy domu, ale także altan, budynków gospodarczych, ogrodzenia czy rowów odwodnieniowych. Do wytycznych z MPZP trzeba więc dostosować projekt swojej inwestycji.

Warto też sprawdzić, czy na danym terenie nie jest planowane w najbliższej przyszłości ustanowienie obszaru ochrony przyrody. W takim przypadku musimy spieszyć się z rozpoczęciem i zakończeniem budowy, aby zdążyć przed tą decyzją. Później bowiem postawienie domu może nie być możliwe.

A co, gdy dom powstał na działce przed utworzeniem parku narodowego?

Jeżeli na danym obszarze otuliny nie można budować domów, to warto poszukać działki z domem, który został wybudowany przed ustanowieniem parku narodowego.

Wtedy będziemy mogli zamieszkać na tym terenie. Możliwy jest również remont nieruchomości, aby dostosować ją do własnych potrzeb, oczywiście uwzględniając wytyczne z MPZP lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Dodaj komentarz